اصطلاح گاز سنتز به مخلوط های گازی اطلاق می¬شود که محتوی منوکسیدکربن و هیدروژن به نسبت های مختلف باشند. هیدروژن و منوکسیدکربن دو مادهٔ مهم در صنایع شیمیایی محسوب شده و دارای مصارف و کاربردهای فراوانی می¬باشند. منوکسیدکربن در تولید رنگ ها، پلاستیک ها، فوم ها، حشره¬کش ها، علف کش ها، اسیدها و … به کار می¬رود. از جمله مصارف هیدروژن نیز می¬توان به تولید آمونیاک، هیدروژناسیون و هیدروکراکینگ اشاره نمود.

گاز سنتز مادهٔ اولیه بسیار با ارزشی جهت تولید مواد متنوع شیمیایی می¬باشد. با استفاده از این گاز و فرایندهای مختلف، می¬توان مواد متنوع شیمیایی را تولید نمود که بسته به روش تولید آن نسبت های مختلف هیدروژن به منوکسیدکربن به دست می¬آید. همچنین در موارد مصرف در صنعت، بسته به فرایندی که گاز در آن مورد استفاده قرار می¬گیرد، نسبت های مختلف لازم است.

موارد مصرف گاز سنتز عمده موارد مصرف گاز سنتز به شرح ذیل است:

از آنجایی که متانول به مقدار زیاد در سنتز استیک اسید مصرف می¬شود، اهمیت فراوانی در صنعت دارد.

در این نوع واکنش ها از اولفین ها با استفاده از گاز سنتز، آلدئید تولید می¬شود. این واکنش اکسو سنتز نیز نامیده می¬شود.

در این فرایند گاز سنتز به مولکول های بنزینی در گستره تبدیل می¬شود. در اصل این واکنش اولیگومریزاسیون منوکیسدکربن به وسیلهٔ هیدروژن جهت تشکیل محصولات آلی می¬باشد.

جهت احیای سنگ آهن به دست آمده از معادن، از گاز سنتز استفاده می¬شود در این فرایند آهن یا پودر آن به وسیله احیای مستقیم کانی های آهن به دست می¬آیند.

از جمله دیگر مصارف گاز سنتز، می¬توان به تهیه الکل های سنگین، دی¬متیل اتر، استرها، کتون ها، هیدروکربورها و غیره اشاره کرد.

● روش های تهیهٔ گاز سنتز

این روش، اولین روش تولید گاز سنتز است که در آن گاز سنتز توسط گازی شکل کردن کک از ذغال سنگ در دماهای پایین به وسیلهٔ هوا و بخار آب به دست می¬آید:

این فرایند غیر کاتالیستی بوده و نسبت تولیدی توسط آن کم، و در حدود ۱ است. با توجه به وجود مواد متنوع در ذغال سنگ، گاز سنتز تولیدی از این روش نیازمند واکنش ها و خالص¬سازی هایی جهت تولید گاز سنتز با خلوص بالا می¬باشد.

این فرایند، غیرکاتالیستی بوده و در اصل احتراق جزئی هیدروکربن در حضور اکسیژن و بخار آب می¬باشد. موقعی که متان به عنوان خوارک مورد استفاده قرار گیرد، مزیت عمدهٔ این روش که یک فرایند تولید گرما می باشد این است که طیف گسترده¬ای از هیدروکربن ها را به عنوان خوراک می¬تواند مورد استفاده قرار دهد. ترکیب گاز سنتز تولیدی بستگی به نسبت کربن به هیدروژن خوراک و مقدار بخار اضافه شده دارد.

این فرایند واکنش کاتالیستی هیدروکربن و عامل تغییر شکل دهنده (Reforming agent ) در دمای بالا می باشد. عامل تغییر شکل دهنده می¬تواند بخار آب، دی¬اکسید کربن، اکسیژن و یا مخلوط آنها باشد. ترکیب درصد گاز سنتز تولیدی بستگی به نوع هیدروکربن به کار رفته، عامل تغییر شکل دهنده و مقدار آن، شرایط عملیاتی و نوع کاتالیست دارد.

۱) تهیهٔ متانول

۲) تهیهٔ اتیلن گلیکول

۳) واکنش های هیدروفرمیل¬دار کردن

۴) سنتز فیشر تروپش

۵) احیای سنگ آهن

۶) سایر مصارف

۱) گازی شکل کردن زغال سنگ

۲) اکسیداسیون جزئی هیدروکربن ها

۳) رفرمینگ هیدروکربن ها

    turbin     مجموعه کامل اموزش مبدل های حرارتی   مجموعه کامل اموزش پمپ ها   مجموعه کامل اموزش بویلرها   مجموعه کامل اموزش شیرهای صنعتی   مجموعه کامل اموزش کوره های صنعتی   compresor_recip   مجموعه کامل اموزش کمپرسور گریز از مرکز   دانلود نرم افزار های اموزشی مهندسی گوشی موبایل اندروید    
  • pic1 عنوان : گاز سنتز چیست؟
  • pic3 بازنشر : simulearn.ir
نویسنده : Admin

مرجع شبیه سازی مهندسی شیمی (Simulearn.ir) با بیش از 5 سال سابقه و دارا بودن دو تیم شبیه سازی هایسیس و یک تیم شبیه سازی اسپن با افتخار اماده انجام پروژه های شبیه سازی در بخش صنعتی و دانشگاهی ( دانشجویی ) و همچنین پاسخگویی به سوالات شما و ارائه اموزش های شبیه سازی به روش نوین و آموزش تجهیزات صنعتی می باشد --------------------------- ارتباط از طریق ایمیل project.simulearn@gmail.com --------- اکانت (ای دی ) تلگرام جهت درخواست شبیه سازی و پشتیبانی : Telegram.me/ProjectSimulearn ----------------- کانال رسمی ما در تلگرام جهت دریافت جدیدترین فایل های شبیه سازی و اموزشی Telegram.me/Simulearn -----

مشاهده همه نوشته ها

نوشته های مرتبط

ارسال یک پاسخ

نام * تارنما

لطفا پاسخ سوال را بفرمایید *

عضویت در خبرنامه

عضویت در خبرنامه مرجع شبیه سازی مهندسی شیمی Simulearn.ir

جهت عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

با عضویت در خبرنامه جدیدترین آموزش ها ، مقالات ، خبرها و تخفیفات را درایمیل خود دریافت کنید 

انجام پروژه شبیه سازی

   شبیه سازی هایسیس مهندسی شیمی request

کاملترین مجموعه آموزش تجهیزات صنعتی

    اموزش تجهیزات صنعتی مصاحبه استخدامی مهندسی شیمی مکانیک

آموزش های تصویری فارسی هایسیس

اموزش تصویری فارسی یادگیری قدم به قدم هایسیس hysys

اپلیکیشن های آموزشی اندروید

اپلیکیشن های موبایل اندروید آموزش مهندسی android

دانلود رایگان ویدئوهای آموزشی

  دانلود رایگان مجموعه کامل ویدئوهای اموزشی تجهیزات صنعتی

دریافت پروژه های دانشجویی

  پروژه رایگان شبیه سازی دانشجویی مهندسی شیمی HYSYS